25 maja, 2024
Aktualności

Oszust wagi ciężkiej

Ta firma budowała zaufanie u partnerów biznesowych, dając poznać się jako wiarygodny kontrahent. Sumiennie wywiązywała się z pierwszego zobowiązania finansowego, czasem też z drugiego. Następne spłacała w ratach i nie do końca. Przy ostatnim zapłata nie następowała i kontakt urywał się.

Na początku września br, policjanci z Kościana przekazali do Prokuratury Rejonowej w Kościanie wielotomowy materiał dokumentujący przestępczą działalność trójki osób: 53-latka mieszkańca powiatu poznańskiego oraz 50-latka i 28-latka, mieszkańców Poznania.

Na początku 2021 roku kościańscy policjanci z uzyskali informacje o próbach wyłudzenia materiałów budowlanych od kościańskich podmiotów działających w tej branży. Informacje te potwierdziło zgłoszenie przedsiębiorcy z terenu powiatu kościańskiego o oszustwie na jego szkodę, gdzie oszust wyłudził stalowe wyroby budowlane za kwotę ponad 11 tys. zł. Wstępne czynności, które wykonano, potwierdziły że kościańska firma nie była jedyny takim przypadkiem.

Schemat działania sprawcy przedstawiał się następująco: składał zamówienie na budowlane wyroby hutnicze. W tym segmencie od dłuższego czasu utrzymuje się dobra koniunktura. Początkowo 50-latek z Poznania terminowo płacił za pierwsze zamówienie. Realizując kolejne, zapłatę przekazywał na raty. Do momentu, kiedy zwłaszcza duże podmioty zaczęły opierać się bardziej na zaufaniu, niż nie na rzetelnym rozliczeniu klienta, nie zauważając niedopłat. Przy tym wykorzystywał  spreparowane potwierdzenia dokonania przelewu, które wytwarzał, współpracujący z nim 53-letni mieszkaniec pow. poznańskiego. Takie potwierdzenia, oszust przekazywał tuż przed weekendem, albo innymi wolnymi od pracy dniami, wydłużając czas na weryfikację dokumentu z ruchem środków na koncie firmy. Po odbiorze towaru, na podstawie sfałszowanego dokumentu, urywał się kontakt z kupującym. Wchodząc w ten sposób, w posiadanie za zwyczaj wyrobów stalowych, w atrakcyjnej cenie odsprzedawał je firmom budowlanym na terenie Wielkopolski.

Podobnie postępował z firmami transportowymi, z usług których korzystał przy przewozie z miejsca odbioru do miejsca dostawy.

W trakcie postępowania, ustalono, że oszust otwierał kolejne firmy nakierowane na tego typu działalność. Z czasem zatrudnił 28 letniego mieszkańca Poznania, którego mianował prezesem swoich firm.

Trójka przestępców, swoją działalnością doprowadziła łącznie 61 firm z terenu Wielkopolski, do łącznych strat na poziomie ponad 450 tys. zł.

W przypadku większości oszukanych podmiotów, odzyskano wyłudzony towar w całości lub w znacznej części.

Źródło: KPP w Kościanie