Kościańscy strażacy wrócili do domu po zakończonej „Misji Grecja”

W Katowicach powitano 143 ratowników. W dniu dzisiejszym (1 września), przed godziną 9:00, strażacy przekroczyli granicę w Gorzyczkach i udali się w kierunku Katowic. Na miejscu, na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1, powitał polskich bohaterów komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbyg. Andrzeja Bartkowiak.

  • Dzisiaj mamy wyjątkowy dzień. Z dwóch powodów. 82 lata temu Polska miała swoich bohaterów. Po 82 latach ma kolejnych – to wy nimi jesteście – w takich słowach Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak witał strażaków w Katowicach.

Komendant podziękował strażakom za wiele dni ciężkiej pracy, w czasie ratowania greckiej ziemi.

  • To była dla nas pierwsza tak duża akcja. Wielkie wyzwanie logistyczne i ratownicze. Od lat nie mieliśmy kontaktu z tak wielkimi pożarami jak te. Nie wystraszyliście się ich, nawet kiedy tubylcom brakowało już sił. Zawsze byliście na miejscu, broniliście miast, wysp i pojedynczych domów – dodawał nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Polscy strażacy walczyli w Grecji przez ponad 3 tygodnie, cały czas współpracując z siłami greckimi. Głównym zadaniem polskich ratowników było nie dopuszczenie do rozprzestrzenienia się ognia na budynki mieszkalne i gospodarcze.

Zakończyli swoje działania 28 sierpnia, lecz ze względu na wysokie ryzyko pożarów lasów, pozostali na miejscu w gotowości.

Przypominamy, że po zgłoszeniu przez Grecję prośby o pomoc, Polska skierowała do walki z pożarami w Grecji siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, w postaci dwóch modułów GFFFV z Wrocławia i Poznania. W sumie na ziemi greckiej walczyło: 143 ratowników, 46 pojazdów, w tym samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy , autobusy i przyczepy.
W skład modułu GFFFV Poznań i Wrocław weszły również siły i środki z województwa mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego.
7 sierpnia we Wrocławiu miała miejsce koncentracja sił i środków, skąd polska straż pożarna wyruszyła do Grecji. 11 sierpnia rozpoczęła gaszenie pożarów lasów na wyspie Evia.
Ratownicy z Wrocławia prowadzili działania w okolicach miejscowości Ellinika, natomiast moduł z Poznania – w okolicach miejscowości Gouves. Strażacy walczyli z ogniem przez całe dnie.

Kościańscy strażacy również już dotarli bezpiecznie do swojej jednostki, po długiej podróży. Strażacy z Kościana zostali powitani o godzinie 17:00 przed komendą Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, przez swoje rodziny, jak i kolegów z jednostki. Również sam Komendant Powiatowy PSP Kościan, st. kpt. Szymon Klemenski, przywitał ratowników krótkim przemówieniem.

„Misja Grecja” zakończona. Polscy strażacy, również z naszego powiatu, spisali się na medal. Teraz wreszcie wrócili do swoich jednostek.

Foto Piotr Pewiński/EKościan.eu

Sprawdź także

Dofinansowanie na nowy wóz strażacki dla OSP Głuchowo

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zatwierdził listę jednostek, które otrzymają  dofinansowanie na samochody ratowniczo-gaśnicze. Na …