25 maja, 2024
Aktualności

Transport ogromnych silosów (ZDJĘCIA)

Transport ogromnych silosów wyjechał wczoraj z Kościana i udał się do Radomia. Nie obyło się bez problemów.


O północy, a nie o 22.00, jak wcześniej zakładano, z kościańskiej firmy Instal-Filter wyjechał transport ogromnych silosów. Trzy ogromne konstrukcje pojechały do Radomia, gdzie trafią do tamtejszej ciepłowni. Największy z nich waży aż 24 tony, ma długość 19 metrów i średnicę 4,5 metra. Drugi to odpowiednio 18 ton, 14,5 metra i 4,5 metra. Ostatni z nich, który wyjechał nieco wcześniej to 11 m. na 3,7 m. na 3,2 m.

Zadanie do łatwych nie należało. Problematyczne okazało się pokonanie “krzywego ronda”. Stojące znaki drogowe i pylony, utrudniały jego pokonanie. Dzięki dobrej współpracy osób zaangażowanych w ciągu kilkunastu minut udało się je pokonać. Później megatransport skierował się w stronę obwodnicy Kościana i pojechał w 400-kilometrową podróż do Radomia.

Transport związany jest z realizacją umowy dla przedsięwzięcia inwestycyjnego w Ciepłowni Północ i Ciepłowni Południe w Radomiu. W ramach inwestycji zaplanowano modernizację instalacji oczyszczania spalin dla siedmiu kotłów istniejących w Spółce „Radpec” S.A.

– Zgodnie z zawartą umową, Instal-Filter S.A. w oparciu o własny projekt, technologię i know-how, dostarczy na teren inwestycji instalacje odsiarczania i odpylania spalin wraz z całą niezbędną infrastrukturą i aparaturą technologiczną oraz przeprowadzi ich uruchomienie. Modernizacja istniejących źródeł ciepła umożliwi funkcjonowanie ciepłowni zgodnie z nowymi przepisami unijnymi. Nasza firma będzie miała swój ogromny udział w dostosowaniu obiektu do wymagań Konkluzji BAT dla dużych źródeł spalania (LCP) oraz Dyrektywy IED. Dzięki rozwiązaniom Instal-Filter emisja tlenków siarki ulegnie siedmiokrotnej redukcji, a ilości emitowanych pyłów zmniejszą się ponad pięciokrotnie. Mieszkańcy Radomia zyskają czystsze powietrze w całej okolicy – informuje firma Instal-Filter.

Foto/tekst: Piotr Pewiński