Czas żniw – ostrzeżenie przed wypadkami w rolnictwie

Zbliża się czas żniw, zbierania plonów z pól z całego roku. Prace w polach, na maszynach rolniczych będą intensywne.

Podczas wykonywania tych prac przestrzegamy, aby zachować szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi może kosztować wiele, zdrowie, a nawet i życie rolnika czy też osób, w tym dzieci, pomagających w polu.

Zgodnie z informacjami na stronie KRUS, w poprzednim roku do końca czerwca zgłoszono łącznie 5302 wypadków przy wykonywaniu pracy w rolnictwie, śmierć poniosło aż 18 osób.
Statystycznie co roku liczba wypadków rolniczych spada, co nie zmienia faktu, że w czasie wzmożonych prac w okresie żniw, należy zachować szczególną ostrożność.
Wiele wypadków zdarza się przez przeróbki maszyn – m. in. zdejmowanie osłon. Wiadomym jest, że prace w tym czasie są bardzo intensywne, często trwają przez kilkanaście godzin dziennie, aby skoro świt, powrócić w pole. Nie szczędźmy jednak czasu na zasady bezpieczeństwa, abyśmy mogli cieszyć się zebranymi plonami.

Narażone są dzieci.

Dzieci rolników często pomagają podczas żniw. Bardzo ważne jest, aby opiekunowie zapewnili małym rolnikom bezpieczeństwo i zwracali szczególną uwagę na to, gdzie aktualnie dziecko się znajduje.
Maszyny rolnicze wykorzystywane przy pracach polowych, jak traktory, kombajny czy prasy, mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Wciąż jednak w wielu gospodarstwach wykorzystuje się pomoc najmłodszych, także przy obsłudze niebezpiecznych narzędzi. Eksperci przypominają, że dzieci nie mogą wykonywać prac obciążających układ kostno-stawowy, pracować w szkodliwych warunkach czy zamkniętych zbiornikach. Bezwzględnie zabronione jest powierzanie dzieciom kierowania maszynami rolniczymi.
– Zadaniem rodziców jest dobór tych czynności w taki sposób, by nie stwarzały one zagrożenia dla dzieci. Na pewno nie może to być prowadzenie ciągników, kombajnów czy innych maszyn rolniczych, które są zbyt duże i stwarzają zagrożenia. W sytuacjach nieprzewidywalnych dzieci reagują często w sposób bardzo nietypowy i niejednokrotnie doprowadzają do wypadków. Także transport słomy czy siana i przewożenie na przyczepach dzieci czy dorosłych jest bardzo niebezpieczny. Odnotowuje się szereg wypadków polegających na upadku z tak dużej wysokości, a urazy bywają przykre w skutkach – wskazuje ekspert GIP.
Niedozwolone jest też przebywanie dzieci w strefie pracy maszyn i pojazdów rolniczych. Nawet wyłączone maszyny mogą stanowić zagrożenie, zwłaszcza że pomysłowość najmłodszych nie zna granic. Dzieci nie zdają sobie też sprawy z zagrożeń, to dorośli powinni rozmawiać z nimi o niebezpieczeństwach związanych m.in. z przebywaniem w pobliżu pola, na którym pracują maszyny. (źródło: życierolnika.pl).

Oprócz prac w polu, ważnym miejscem w gospodarstwie rolnym jest podwórko dlatego trzeba pamiętać o tym, że musi być zabezpieczone, podobnie jak wnętrze domu.
Tu wykonywane są codzienne prace gospodarskie oraz bardzo często bawią się dzieci.
• Należy zabezpieczyć (np. w zamkniętym pomieszczeniu) wszelkie ostre narzędzia (tj. widły, grabki, kosę) oraz oddzielić miejsca, w którym składowane są luźno ustawione materiały np. drewno.
• Zadbać o to, żeby maszyny i pojazdy były zawsze zabezpieczone przed dziećmi – najlepiej garażowane, zawsze unieruchomione.
• Ważne jest, aby na podwórku nie było środków chemicznych (np. nawozów), ani opakowań po nich – powinny być zabezpieczone w pomieszczeniu, do których dzieci nie mają dostępu.
• Wejścia do pomieszczeń, w których znajdują się niebezpieczne maszyny powinny być zawsze zamknięte, tak by dziecko nie mogło samodzielnie do nich wejść.
• Jeśli na podwórku znajduje się staw, jeziorko, strumyk i dojście do nich nie jest zabezpieczone ogrodzeniem – zawsze bądź przy dziecku, kiedy bawi się na podwórku. Ważne jest również zabezpieczenie wykopów, dołów na wapno czy zbiorników na szambo.
• Należy również zabezpieczyć drabiny użytkowane w gospodarstwie – nie opierać ich o drzwi, które mogą się otworzyć. Dzieci nie powinny bawić się na drabinie, skakać z wysokości.

Zadbajmy więc o bezpieczeństwo własne i innych podczas żniw. To, że liczba wypadków spada, jest pocieszające. Postarajmy się, aby w tym roku liczba ta znów spadła.

Sprawdź także

Wypadek na Młyńskiej – potrącony został rowerzysta (ZDJĘCIA)

Do zdarzenia doszło na ulicy Młyńskiej, jednym z głównych kościańskich traktów komunikacyjnych w czwartek przed …