25 czerwca, 2024
Aktualności

Tunel na ul. Gostyńskiej już otwarty [ZDJĘCIA]

Uroczystość otwarcia tunelu wraz z wiaduktem kolejowym odbyła się w poniedziałek, 21 czerwca o godz. 10.00. Po pół godzinie otwarto drogę dla samochodów.

Podczas uroczystości otwarcia obecni byli wicewojewoda Aneta Niestrawska, członek zarządu PKP PLK Arnold Bresz, prezes firmy Torpol Grzegorz Grabowski, a także samorządowcy powiatu kościańskiego, pracownicy firmy Torpl, którzy pracowali przy obiekcie oraz mieszkańcy.

Projekt jest częścią IV etapu modernizacji linii kolejowej E59 Poznań – Wrocław na odcinku granica województwa dolnośląskiego – Czempiń.

Otwieramy już drugi wiadukt w Kościanie, rok temu w podobnym upale otwieraliśmy obiekt na ul. Młyńskiej. To jest bardzo ważne dla usprawnienia ruchu kolejowego. Powstają obiekty inżynieryjne pod torami kolejowymi. Ten który dzisiaj otwieramy wart jest 11 mln zł. Mamy nadzieję, że w kolejnych tego typu projektach tkże będą stosowane tego typu rozwiązania – mówił Arnold Bresz, członek zarządu PKP PLK, która była w całości inwestorem projektu.

Radości z momentu otwarcia nie krył burmistrz Kościana, Piotr Ruszkiewicz. – To jest dla miasta Kościana historyczna chwila. Nie tylko dla Kościana, ale także dla mieszkańców Ziemi Kościańskiej. Dzięki tej inwestycji miasto zyskuje kolejne rozwiązanie drogowe, które zapewni bezpieczeństwo pieszym, rowerzystom, kierowcom pojazdów, ale także oszczędzi czas mieszkańcom. Gdyby nie te dwie kluczowe inwestycje i oprócz tego wiele innych, o których się mówi, Kościan czekałby komunikacyjny zator. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni spółce PKP Polskie Linie Kolejowe i jego pracownikom, firmie Torpol, czyli głównemu wykonawcy obiektu i jej pracownikom – powiedział burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Wyrazem wdzięczności dla najważniejszych osób uczestniczących w realizacji inwestycji było wręczenie im rzeźb wieży ciśnień wykonanych przez kościańskiego rzeźbiarza, Mariana Malińskiego.

Po tym znamiennym momencie oraz wspólnych fotografiach, nastąpiło otwarcie tunelu dla ruchu samochodowego. W pierwszych minutach nie był on zbyt duży. Przypomnijmy, że budowa wiaduktu wraz z tunelem na ul. Gostyńskiej trwała dwa lata.

tekst Milena Waldowska/Koscianiak.pl