Narodowy spis powszechny 2021 na terenie wielkopolski

Od 1 kwietnia do 30 września br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań – największe badanie statystyczne realizowane raz na 10 lat. Obowiązkowym sposobem przekazania danych w NSP2021 jest samospis internetowy, przy użyciu interaktywnego formularza, który udostępniono na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Z początkiem maja prace rozpoczęli rachmistrze telefoniczni, będący pracownikami Urzędu Statystycznego w Poznaniu, którzy będą dzwonić do mieszkańców województwa wielkopolskiego i wypełniać formularz badania w trakcie rozmowy telefonicznej

Także rachmistrze terenowi, w liczbie ok. 1450 osób, zatrudnieni do realizacji zadań spisowych, a rozpoczynający pracę w następnej kolejności, będą wykonywać swoje zadania wyłącznie telefonicznie. Natomiast do odwołania zawieszono spis bezpośredni, podczas którego rachmistrzowie spisowi odwiedzają gospodarstwa domowe i przeprowadzają wywiad w terenie.

Rachmistrz spisowy wyposażony będzie w identyfikator z numerem oraz elektroniczne urządzenie do zbierania danych. Jego tożsamość będzie można zweryfikować dzwoniąc na infolinię spisową tel. 22 279 99 99 lub na stronie spis.gov.pl w aplikacji internetowej ,,Sprawdź rachmistrza”. Ważne jest przy tym, że każdy respondent może zapoznać się na stronie spis.gov.pl z listą pytań które mogą paść w trakcie wywiadu telefonicznego. Warto bowiem wiedzieć, że w trakcie tego badania nie podajemy informacji o  wysokości  dochodów,  wartości nieruchomości, posiadanych pojazdach, koncie w banku czy posiadanych oszczędnościach, nie przekazujemy także numeru dowodu osobistego.

W tym czasie należy wzwrócić szczególną uwagę na zjawisko podszywania się pod rachmistrzów spisowych. Wszelkie próby podszywania się pod ankietera spisowego i wyłudzania danych osobowych, a także usiłowania wejścia do mieszkania lub domu pod pretekstem dokonania spisu powinny być zgłaszane Policji.

Apelujemy o ostrożność i zachęcamy do zapoznania się z zasadami i pytaniami obowiązującymi podczas spisu. Dzięki temu będziemy wiedzieli jakich pytań się spodziewać, a jakie w ogóle nie powinny paść. Pytani na przykład o kwestie dotyczące numerów kont bankowych, danych do logowania, czy posiadanych kosztowności, powinniśmy od razu nabrać podejrzeń co do uczciwości rozmówcy. 

Wszelkie szczegółowe informacje o spisie można znaleźć na stronie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Sprawdź także

Finał VIII edycji powiatowego konkursu „Bezpieczny Przedszkolak”

We wtorek, 30 maja 2023r., w Zespole Szkół Gminy Kościan w Starych Oborzyskach odbył się …