24 lutego, 2024
Aktualności

Sprawcy uszkodzenia mienia usłyszeli zarzuty

Podczas nocnego spaceru po mieście do głowy może wpaść wiele pomysłów. Niestety nie wszystkie są godne naśladowania. Dwa wieczorne spacery po Kościanie grupy nastolatków zakończyły się zarzutami uszkodzenia mienia.

W połowie marca zostaliśmy powiadomieni o uszkodzeniu ogrodzenia na ul. Bączkowskiego, a kilka dni później o uszkodzeniu kilkunastu krzaków oraz palików ochronnych na ul. Nadobrzańskiej w Kościanie. W przypadku uszkodzonego ogrodzenia straty wyceniono na kwotę około 400zł, natomiast straty powstałe na ul. Nadobrzańskiej wyceniono na kwotę około 950zł.

Policjanci prewencji ustalili pięciu sprawców, którzy uszkodzili ogrodzenie na ul. Bączkowskiego. Do zniszczenia doszło podczas nocnego spaceru kilku mieszkańców Kościana. Młodzi mężczyźni w wieku 17 i 18 lat przyznali się do uszkodzenia ogrodzenia. Za to wykroczenie grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W razie  popełnienia  wykroczenia  można  orzec  obowiązek  zapłaty równowartości  wyrządzonej  szkody  lub obowiązek  przywrócenia  do  stanu poprzedniego.

Do wyrwania 15 sztuk krzewów, połamania palików ustalono sprawcę, który na początku kwietnia również usłyszał zarzut uszkodzenia mienia. To 18- letni mieszkaniec Kościana. Mężczyzna  wpadł na dość kontrowersyjny pomysł spożytkowania energii podczas spaceru z rówieśnikami. W tym przypadku sprawca odpowie za przestępstwo, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Jak widać, nie zawsze świeże powietrze wpływa pozytywnie na nasz organizm. Ważne jest również to, żeby nie przechodzić obojętnie, gdy ktoś niszczy mienie. Jeśli mamy obawy i boimi się osobiście zareagować, czy zwrócić uwagę, to warto zadzwonić po policyjnych patrol. Szybka reakcja na negatywne zachowanie może zaoszczędzić późniejszych kosztów, które trzeba ponieść na naprawę szkód.

Tekst: KPP w Kościanie