24 lipca, 2024
AktualnościNa sygnalePomoc

Bezpieczna zabawa na Śniegu


Policjanci z Zespołu ds. nieletnich i patologii prowadzili działania edukacyjno-prewencyjne skierowane do dzieci i młodzieży pt. ,,Bezpieczne zabawy na śniegu” w ramach ogólnopolskiej kampanii ,,Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Celem działań było wyeliminowanie niebezpiecznych zdarzeń z udziałem małoletnich i przekazanie im podstawowych zasad bezpieczeństwa. W piątek 12 lutego sprawdzali jak dzieci z Czempinia korzystają z czasu wolnego.
Policjanci w trakcie spotkań z mieszkańcami i dziećmi w Czempiniu przypominali zasady bezpiecznej zabawy na śniegu, przestrzegając przed wchodzeniem na zamarznięte stawy, jeziora i inne zbiorniki wodne oraz informując o zasadach poruszania się po drodze. Napotkani mieszkańcy otrzymywali elementy odblaskowe oraz ulotki informacyjne.

W trakcie spotkań policjanci zachęcali również dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowym pt. ,,Śnieżny Dekalog” (więcej informacji: www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku).

PAMIĘTAJ:

zjeżdżajac na sankach z górki zawsze najpierw przejdź trasę jazdy i sprawdź czy jest ona bezpieczna: czy nie znajdują się na niej niebezpieczne przedmioty i przeszkody oraz czy trasa nie kończy się wjazdem na ulicę/drogę,
nigdy nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne, nigdy nie wiadomo jak gruby jest lód i czy nie załamie się pod naszym ciężarem,
korzystaj z profesjonalnego lodowiska do jazdy na łyżwach,
ubierz się ciepło i weź ze soba ciepły napój w termosie,
jeżeli jesteś osobą niepełnoletnią staraj się korzystać z zabaw zimowych pod opieką osoby dorosłej,
podczas sportów zimowych pamiętaj, aby założyć kask ochronny,
Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.
po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.
w miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.
Zima narazie nie odpuszcza. Najbliższe dni mają przynieść ocieplenie, dlatego wchodzenie na zamarznięte zbiorniki będzie jeszcze bardziej niebezpieczne. Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas zabawy! Życie i zdrowie mamy tylko jedno.

sierż. sztab. Paulina Piechowiak/RN

Foto KPP Kościan