O czym warto pamiętać, gdy przygotowywujemy samochód na zime

Dlaczego tak ważne jest, przygotowanie samochodu na zimę? Użytkowanie samochodu zimą wiąże się z licznymi utrudnieniami. Nadchodzi czas gdzie nawierzchnia jest śliska, na dodatek kierowcy muszą zmagać się z opadami atmosferycznymi, zimnem i szybko zapadającym zmrokiem, utrudniającym widoczność. Wyzwanie te również mają nasze samochody, otóż są narażone na działanie niskich temperatur, wilgoci. Dlatego nie tylko wymieńmy opony na zimowe a zadbajmy o cały samochód.

Akumulator

W mroźny zimowy poranek, kłopoty z odpaleniem auta przypominają wielu kierowcom o istnieniu instalacji elektrycznej w samochodzie. Przed sezonem należy przede wszystkim sprawdzić napięcie w akumulatorze oraz poziom elektrolitu. Warto także, przy włączonym silniku zmierzyć efektywność ładowania akumulatora. W samej baterii należy oczyścić klemy ze śniedzi i zabezpieczyć je smarem grafitowym. Także powinno zadbać się o prąd dostarczający do świec zapłonowych. Jeżeli dysponujemy starszym samochodem, powinniśmy zdemontować przewody i dokładnie je wyczyścić. Wszelkie zabrudzenia czy tlenki metali pojawiające się na stykach powodują opór w przepływie prądu. Jeżeli przewody są w bardzo złym stanie, należy je wymienić. Pamiętajmy, aby nie dotykać kabli przy włączonym silniku. Grozi to porażeniem prądu o wysokim napięciu.

Olej silnikowy i płyny eksploatacyjne

Szczególnie ważny jest poziom i stan oleju silnikowego. Substancja smarująca w niskich temperaturach gęstnieje, przez co jest trudniej rozprowadzana po elementach jednostki napędowej. Jeżeli zbliża się termin wymiany oleju, nie warto czekać do wiosny a wymienić olej wraz z filtrami przed nadejściem mrozów. Szczególnie w niskich temperaturach ważna jest jakość płynu w chłodnicy. Nie wolno dopuścić do zamarznięcia substancji chłodzącej, ponieważ grozi to pęknięciem bloku silnika. W ramach jesiennego przeglądu, powinniśmy wymienić płyn w chłodnicy lub uzupełnić jego poziom specjalnym koncentratem. Ważna jest także jakość płynu hamulcowego oraz stan tarcz i klocków. Substancja wypełniająca układ hamulcowy jest silnie higroskopijna i po jakimś czasie traci swoje pierwotne własności. Doprowadzić to może do pogorszenia sprawności hamulców i wydłużenia drogi hamowania.

Światła i wycieraczki

Dobra widoczność w ruchu drogowym to podstawa bezpieczeństwa. Warto zadbać o stan wycieraczek. Gumowe pióro wycieraczki należy oczyścić przy użyciu ręcznika papierowego oraz płynu do mycia szyb. Trzeba również sprawdzić działanie świateł i wymienić nie działające żarówki.

Mycie i woskowanie

Na sam koniec powinniśmy zatroszczyć się o karoserię auta. Po dokładnym umyciu auta należy zwoskować całą karoserie. Wosk stanowi skuteczne zabezpieczenie lakieru przed wpływem wilgoci, soli drogowej czy substancji znajdujących się w powietrzu oraz na powierzchni asfaltu. Także nie należy się obawiać mycia auta w zimę. Samochód powinniśmy myć przy dodatnich temperaturach, znacznie częściej niż latem.

Foto: Google

Sprawdź także

Wypadek na Młyńskiej – potrącony został rowerzysta (ZDJĘCIA)

Do zdarzenia doszło na ulicy Młyńskiej, jednym z głównych kościańskich traktów komunikacyjnych w czwartek przed …