O ,,mruganiu,, światłami i ,,trąbieniu,, klaksonem słów kilka
Dobra komunikacja między kierowcami pozwala uniknąć wielu niebezpieczeństw, np. właściwe sygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu może zapobiec kolizji. Z drugiej strony nadmierna „uprzejmość” wobec innych kierujących może sprawić, że przed patrolem policji zostanie ostrzeżony niebezpieczny przestępca. Jak więc prawidłowo porozumiewać się z pozostałymi uczestnikami ruchu?
Światła drogowe
Wielu kierowców komunikuje się z innymi poprzez „mruganie” światłami drogowymi (tzw. długimi). Należy jednak pamiętać, że jest to dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy istnieje potrzeba ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
– Światła drogowe nie powinny służyć do uprzedzania innych o prowadzonej w pobliżu kontroli drogowej. W ten sposób nieświadomie można ostrzec przed policją przestępcę jadącego kradzionym samochodem czy przewożącego uprowadzoną osobę – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Kierunkowskazy
Używanie kierunkowskazów zgodnie z przepisami pozwala uprzedzić innych kierujących o naszych zamiarach. Dzięki temu zwiększa się nie tylko bezpieczeństwo na drodze, lecz także płynność ruchu. Kierunkowskazy służą do sygnalizowania zamiaru skrętu albo zmiany pasa ruchu, należy jednak pamiętać, by włączać je w odpowiednim czasie.
Zbyt wczesne sygnalizowanie zamiaru skrętu może okazać się niebezpieczne na przykład wtedy, gdy na drodze kierowcy jest więcej niż jedna możliwość zjazdu w prawo, a kierujący włącza kierunkowskaz jeszcze przed zjazdem, z którego nie zamierza skorzystać – może to wprowadzić w błąd innych kierowców, którzy wyjeżdżają z tej drogi. Z kolei zbyt późne sygnalizowanie zmiany pasa ruchu nie pozwala pozostałym kierującym odpowiednio zareagować i na przykład zredukować prędkość. Tymczasem wielu kierowców włącza kierunkowskaz dopiero w momencie wjazdu na sąsiedni pas, wiele w ten sposób ryzykując.
Światła awaryjne
Jak sama nazwa wskazuje, światła awaryjne służą przede wszystkim do sygnalizowania postoju w sytuacji, kiedy dalsza jazda jest niemożliwa ze względu na stan techniczny pojazdu. Także wtedy, gdy pojazd uczestniczył w wypadku z ofiarami, nie można usunąć go z jezdni do momentu przyjazdu policji i należy ostrzec nadjeżdżających kierowców o tym, że auto znajduje się na drodze. Światła awaryjne mogą również służyć do sygnalizowania niebezpieczeństwa, np. w przypadku nagłego hamowania na drodze szybkiego ruchu.
Kiedy tych świateł nie wolno używać? – Światła awaryjne nie mogą stanowić usprawiedliwienia dla postoju w niedozwolonym miejscu, jeśli pojazd jest sprawny. Nie należy ich także stosować podczas holowania auta – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Klakson
Wielu kierowców nadużywa również klaksonu. Trzeba pamiętać, że sygnał dźwiękowy ma ostrzegać o niebezpieczeństwie. Nie może natomiast być traktowany jako sposób wyrażenia negatywnych emocji na przykład wtedy, gdy osobie jadącej przed nami nie uda się wystarczająco szybko ruszyć na zielonym świetle. Takie zachowanie nie sprzyja poprawie bezpieczeństwa, a może dodatkowo wywoływać stres u innych uczestników ruchu drogowego.
Źródło: szkolabezpiecznejjazdyrenault.pl