23 listopada, 2024
AktualnościNa sygnale

Kierowca i pasażer z zarzutami

Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi 46-latkowi, który mimo aktywnego zakazu kierowania wsiadł za kierownicę pojazdu, mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Konsekwencje poniesie również pasażer, u którego w bagażu znaleziona została odzież z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. Obaj mężczyźni trafili na komendę, gdzie usłyszeli już zarzuty.

W minioną niedzielę (tj. 21 lipca br.) około godziny 14.30 na drodze pomiędzy Nowym Dębcem a Gryżyną policjanci zauważyli pojazd poruszający się w sposób sugerujący, że kierowca może być pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać samochód do kontroli, lecz kierujący na widok radiowozu chcąc uniknąć kontroli, zawrócił. Po zatrzymaniu okazało się, że przeczucia policjantów były trafne. W rozmowie z 46-letnim kierującym wyczuli od niego silną woń alkoholu, a wykonane badanie stanu trzeźwości wykazało aż 2,18 promila alkoholu w jego organizmie. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło również na jaw, że mężczyzna od kwietnia posiada już orzeczony 6-letni sądowy zakaz kierowania pojazdami.

Podczas sprawdzenia pojazdu, uwagę policjantów przykuły duże torby, należące do 48-letniego pasażera. Po ich otwarciu policjanci ujawnili dużą ilość nowej odzieży z podrobionymi znakami towarowymi znanych renomowanych marek. Zabezpieczono m.in. koszulki, bluzy, spodnie, skarpetki oraz czapki. W trakcie wykonanego później przeszukania zajmowanych przez niego pomieszczeń mieszkalnych funkcjonariusze zabezpieczyli kolejną partię nielegalnej odzieży.

Na podstawie przepisów ustawy o prawie własności przemysłowej 48-latek usłyszał zarzut wprowadzenia do obrotu towarów oznaczonych podrobionymi znakami towarowym, za co grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Natomiast kierujący 46-latek usłyszał zarzut kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, za co grozi mu kara do lat 5 oraz wysoka kara finansowa.

Przypominamy!!!

Zgodnie z Ustawą Prawo Własności Przemysłowej osoba, która wprowadza do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W wypadku mniejszej wagi sprawca takiego przestępstwa podlega grzywnie. Natomiast jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia takiego przestępstwa stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Należy pamiętać, że jednym z zadań policjantów są działania mające na celu wyeliminowanie z obrotu towarów opatrzonych podrobionymi znakami towarowymi. Działalność przestępców wprowadzających do obrotu przedmioty z podrobionymi znakami towarowymi nie tylko narusza prawa prawdziwych producentów znanych marek i naraża ich na wielkie straty, ale również wprowadza w błąd nabywców tych towarów, którzy często nieświadomie płacą za towar, który jakościowo odbiega od oczekiwanego poziomu. Chociaż  nieuczciwi handlowcy wykorzystują do tego w dużej mierze internet, to policjanci systematycznie kontrolują też inne miejsca, w których dochodzi do popełniania tego typu czynów zabronionych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *