Razem przeciwko oszustwom w klubie seniora
Policjanci spotkali się z członkami Klubu Seniora w Kopaszewie, aby przestrzec ich przed działaniami oszustów oraz przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa.
Dzielnicowi wraz z policjantką zajmującą się profilaktyką spotkali się z blisko 30 seniorami z Klubu Seniora w Kopaszewie, w ramach programu prewencyjnego „Bezpieczne życie seniorów”.
Podczas spotkania dzielnicowy poruszył kwestie związane z rolą dzielnicowego, działaniem priorytetowym oraz podał numery kontaktowe, aby w razie potrzeby każdy mógł się z nim skontaktować i otrzymać pomoc.
Policjantka przeprowadziła prelekcję nt. podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zwrócono szczególną uwagę na oszustwa metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na urzędnika” bądź „funkcjonariusza CBŚ”. Ponadto przekazano kilka porad jak uniknąć niebezpiecznych zdarzeń i nie paść ofiarą oszustów, którzy wykorzystują ufność i wierność seniorów. Kilkakrotnie wyczulano, by nie wpuszczać obcych do domów i mieszkań oraz nie zawierać umów.
Wielu seniorów nadal wybiera stare numery alarmowe 997, 998 czy 999, a momencie kiedy zostają przełączeni pod numer alarmowy 112 i słyszą w słuchawce ,,operator nr…”, nie wiedzą z kim mają do czynienia. Odpowiadając na te problemy, policjantka wytłumaczyła jak wygląda czynność powiadamiania służb, jak działa numer 112 oraz co należy powiedzieć operatorowi.
Seniorzy podczas spotkania otrzymali lekturę o bezpieczeństwie w postaci „Poradnika dla seniora”, ulotek oraz opaski odblaskowe.
W miarę możliwości zostaną przeprowadzone kolejne spotkania z seniorami. Każde stowarzyszenie czy organizacja seniorów, której uczestnicy chcieliby, aby w spotkaniu z nimi wziął udział policjant zajmujący się profilaktyką lub dzielnicowy proszeni są o kontakt pod numerem 47 77 26 238 lub 47 77 26 237.
Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.
Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:
•Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
•Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
•Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
•Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
•Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
•Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – nr tel. 112.