Podsumowanie długiego weekendu Wszystkich Świętych 2022
Od 28 października do 2 listopada na terenie powiatu kościańskiego, tak jak i na terenie całego kraju, trwały policyjne działania w związku z dniem Wszystkich Świętych, w którą zaangażowani byli funkcjonariusze kościańskiej jednostki. Działania zakończyły się przeprowadzoną we wtorek od wczesnych godzin rannych, kontrolą stanu trzeźwości kierujących.
Jak co roku, bardzo duża ilość osób przybywała w rejony cmentarzy aby odwiedzić groby najbliższych. Działania zostały zaplanowane od piątku, 28 października i trwały do 2 listopada. Przez 6 dni policjanci z wydziału prewencji oraz ruchu drogowego pełnili służbę w rejonach, gdzie natężenie pojazdów oraz pieszych było największe. Policjanci nie tylko dokonywali kontroli pojazdów, zwracając uwagę na przestrzeganie przepisów, lecz również prowadzili nadzór nad płynnością ruchu, a w razie potrzeby ręcznie kierowali ruchem.
Policjanci prewencji, dzielnicowi oraz profilaktycy zespołu ds. nieletnich i patologii jeszcze przed dniem Wszystkich Świętych, kontrolowali rejony nekropoli. Przeprowadzali rozmowy oraz wręczali ulotki informujące o zagrożeniach.
Na terenie powiatu kościańskiego doszło do 7 kolizji drogowych. W tym czasie nie doszło do żadnego wypadku drogowego, w którym osoby odniosły by obrażenia. Policjanci ruchu drogowego wylegitymowali 184 osoby oraz nałożyli 70 mandatów drogowych. Zatrzymano również jedną osobę, która kierowała pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień decyzją starosty.
W dalszym ciągu nie brakuje osób, które decydują się prowadzić pojazd znajdując się pod wpływem alkoholu. Tylko jednego dnia, podczas wtorkowych działań „Alkohol i Narkotyki” u 5 osób alkomat wykazał alkohol w wydychanym powietrzu, a łącznie przez cały okres długiego weekendu było takich osób aż 11.
We wtorkowy poranek, wszyscy funkcjonariusze kościańskiej drogówki zaangażowani byli w przeprowadzanie kontroli stanu trzeźwości kierujących poruszających się na drogach powiatu. Łącznie przebadanych zostało 720 kierujących, wśród których dwóch kierujących znajdowało się w stanie nietrzeźwości, a trzech w stanie po użyciu alkoholu. Jedna z tych osób nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami.
– w Śmiglu 41-letni mieszkaniec gm. Śmigiel kierował pojazdem marki Ford będąc w stanie po użyciu alkoholu tj. 0,42 promila alkoholu w organizmie,
– w Śmiglu 37-letni mieszkaniec m. Leszno kierował pojazdem marki Ford będąc w stanie nietrzeźwości tj. 1,13 promila alkoholu w organizmie. Ponadto nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.
– w Śmiglu 53-letni mieszkaniec gm. Rakoniewice kierując pojazdem ciągnikiem siodłowym marki Mercedes będąc w stanie nietrzeźwości tj. 0,71 promila alkoholu w organizmie.
– w Śmiglu 28-letni mieszkaniec m. Kościan kierował pojazdem ciągnikiem siodłowym marki Man wraz z naczepą będąc w stanie po użyciu alkoholu tj. 0,36 promila alkoholu w organizmie.
– w Śmiglu 43-letni mieszkaniec gm. Śmigiel kierował pojazdem marki VW będąc w stanie po użyciu alkoholu tj. 0,36 promila alkoholu w organizmie.
O tym jak bardzo alkohol obniża koncentrację, refleks oraz zdolności poznawcze, przekonał się 56-letni mieszkaniec gm. Krzywiń. 31 października, ta data z pewnością na długo zostanie w pamięci mężczyzny. Nie dość, że utracił prawo jazdy to utracił również samochód. Około godziny 18:50 mężczyzna pomimo spożywania alkoholu, postanowił wsiąść za kierownicę pojazdu marki Renault. Niestety nie dojechał do celu swojej podróży. Na drodze Nowy Dwór – Krzywiń nie dostosował prędkości do warunków na drodze i na łuku drogi uderzył w przydrożne drzewo, całkowicie rozbijając swój pojazd. Badanie trzeźwości wykazało u niego 1,51 promila alkoholu w organizmie. Na szczęście nie odniósł obrażeń.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego za cierpliwość podczas trwających utrudnień w ruchu i stosowanie się do wydawanych poleceń, co przekładało się na usprawnienie pracy i miało wpływ na bezpieczeństwo na drogach.