Informacja Kierownika Nadzoru Wodnego Wód Polskich
Kierownik Nadzoru Wodnego Wód Polskich w Kościanie informuje, że w toku bieżącej obsługi cieków administrowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie znajdujących się na terenie powiatu kościańskiego, ujawniane są częste samowolne, nielegalne manewrowania zasuwami na budowlach hydrotechnicznych.
Obiekty hydrotechniczne administrowane przez Wody Polskie winny być obsługiwane tylko przez upoważnionych pracowników Wód Polskich lub ewentualnie na zlecenie przez specjalistyczne firmy hydrotechniczne. Każde inne samowolne manewrowanie zasuwami przez osoby nieupoważnione jest działaniem nielegalnym. Na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne ( Dz. U. 2020 poz. 310 z późn. zm. ) art. 476 „Kto bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego albo z przekroczeniem warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym korzysta z wody lub wykonuje urządzenia wodne albo inne czynności wymagające pozwolenia wodnoprawnego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.
Dodatkowo wyrzucanie przez rolników kamieni wydobytych ze swoich gruntów oraz wbijanie kołków czy innych znaczników granic działek na przyległe wały przeciwpowodziowe i na skarpy cieków powoduje utrudnienia w wykonywanych robotach konserwacyjnych. Wskutek tych działań często dochodzi do uszkodzeń sprzętu wykorzystywanego do robót utrzymaniowych na ciekach i na wałach. Jest to działanie nielegalne i może być uznane za niszczenie urządzeń wodnych i przeciwpowodziowych, co również podlega sankcjom karnym. Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne (Dz. U. 2020 poz. 310 z późn. zm.) art. 176 ust. 1 „W celu zapewnienia szczelności i stabilności wałów przeciwpowodziowych zakazuje się wykonywania robót lub czynności, które mogą wpływać na szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych, w tym:
1. przejeżdżania przez wały oraz wzdłuż wałów pojazdami lub konno oraz przepędzania zwierząt, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych;
2. uprawy gruntu, sadzenia drzew lub krzewów na wałach oraz w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału;
3. prowadzenia przez osoby nieuprawnione robót lub czynności ingerujących w konstrukcję wałów przeciwpowodziowych, w tym ich rozkopywania, uszkadzania darniny lub innych umocnień skarp i korony wałów, wbijania słupów i ustawiania znaków;
4. wykonywania na wałach obiektów lub urządzeń nie związanych z nimi funkcjonalnie;
5. wykonywania obiektów budowlanych, kopania studni, sadzawek dołów oraz rowów w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału”.
Źródło: powiat kościański