22 listopada, 2024
AktualnościNa sygnale

Policjant na urlopie zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Spostrzegawczość i zdecydowane działanie policjanta, który przebywał na urlopie, przyczyniły się do wyeliminowania z ruchu kolejnego nietrzeźwego kierowcy. Tym razem Kierownik Posterunku Policji w Śmiglu zauważył kierowcę pojazdu marki Kia, który nie utrzymywał prostego toru jazdy, jadąc całą szerokością jezdni oraz po chodniku. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariusza udało się w porę zatrzymać nieodpowiedzialnego kierowcę. Badanie potwierdziło, że kierował on pod wpływem alkoholu. W organizmie miał blisko 3,2 promila alkoholu.

Policjantem jest się przez całą dobę, a reagowanie na łamanie prawa nawet na urlopie jest czymś naturalnym. Udowodnił to podkom. Jakub Czerwiński – Kierownik Posterunku Policji w Śmiglu, który w miniony wtorek około godziny 18:00, podczas urlopu przejeżdżając przez Nowy Dębiec, zauważył jadący z przeciwnego kierunku pojazd marki Kia, którego kierowca nie potrafił utrzymać prostego toru jazdy i jechał całą szerokością jezdni oraz po chodniku. Funkcjonariusz, mając uzasadnione podejrzenie, że kierowca może być nietrzeźwy, powiadomił dyżurnego kościańskiej komendy i gdy nadarzyła się okazja, zatrzymał mężczyznę. W rozmowie z kierowcą wyczuł od niego alkohol, co tylko potwierdziło jego podejrzenia. Przypuszczenia funkcjonariusza okazały się słuszne. Kierującym okazał się 34-letni mieszkaniec gm. Kościan, u którego wykonane badanie trzeźwości wykazało 3,17 promila alkoholu w organizmie. Szybka i zdecydowana reakcja policjanta zapobiegła tragedii na drodze.

34-latek za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie teraz przed Sądem. Oprócz kary pozbawienia wolności grozi mu wysoka kara finansowa, zakaz prowadzenia pojazdów, a także przepadek pojazdu.

Policjanci przypominają!!

14 marca br. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Zawiera ona znaczące zmiany w prawie dotyczące konfiskaty samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Wprowadza obligatoryjną konfiskatę samochodu w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo przepisy przewidują konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu. Wprowadzone zmiany mają na celu zaostrzenie kar dla kierowców, którzy decydują się na jazdę w stanie nietrzeźwości, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. W sytuacji, gdy pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, sąd orzeka przepadek jego równowartości.

Policjanci apelują o rozwagę, rozsądek oraz trzeźwość za kierownicą.

Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie, na które nie ma przyzwolenia. Nawet niewielka ilość alkoholu sprawia, że nasza zdolność reakcji i umiejętności prowadzenia spada. Jeżeli nie mamy pewności co do stanu trzeźwości, nie wsiadajmy za kierownicę! Konsekwencją kierowania pojazdami z promilami oprócz utraty prawa jazdy, często jest również utrata życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego.

Piłeś alkohol – NIE JEDŹ!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *