Bezpieczne ferie 2024
Dzieci z wielkopolski i kilku innych województw od poniedziałku rozpoczęły ferie zimowe. W ramach działań ,,Bezpieczne Ferie 2024” oraz programu prewencyjnego „Kręci mnie bezpieczeństwo …” kościańscy policjanci prowadzili działania oraz zainicjowali spotkania edukacyjno – informacyjne dla dzieci i młodzieży, które będą kontynuowane do 23 lutego br. Choć pogoda za oknem nie sprostała oczekiwaniom dzieci, które kojarzą ferie z zabawą na śniegu, to najważniejsze aby był to czas relaksu i odpoczynku, bez nieszczęśliwych zdarzeń.
Kościańscy policjanci działania w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” prowadzili już przed rozpoczęciem ferii. Działania te przeprowadzili we współpracy ze szkołami i przedszkolami na terenie całego powiatu kościańskiego. Podczas pogadanek policjanci przypominali podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz wręczali drobne upominki. Dzieci klas I-III szkoły podstawowej zachęcali do udziału w konkursie ,,bezpieczne ferie z Sierżantem Pyrkiem”. Wykorzystując elektroniczne narzędzia z dostępem do sieci internetowej, promowali Platformę Sierżanta Pyrka i zawarte w niej treści informacyjno-edukacyjne.
Przez cały okres ferii zimowych policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem, nie tylko na drogach, ale również patrolować ulice i prowadzić działania profilaktyczne, skierowane zarówno do dzieci jak i dorosłych.
Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas relaksu i odpoczynku, jednak, aby przebiegły szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak spędzić bezpiecznie ferie? Porady dla dzieci i rodziców:
1. Przestrzegaj dziecko, aby zostając same w domu, nie otwierało drzwi nieznajomym.
2. Zwróć uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko.
3. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, aby bawiło się tylko na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że ma zapewnioną opiekę osób dorosłych. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne!
4. Przypomnij dziecku, że jezdnia to miejsce przeznaczone dla samochodów, a nie do zabaw, czy ślizgania się.
5. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.
6. Gdy Twoje dziecko wybiera się na dyskotekę, przypomnij mu, aby:
– wybierało znane sobie lokale lub te sprawdzone przez zaufanych kolegów, znajomych,
– nigdy nie wychodziło z domu bez przekazania informacji o miejscu pobytu, porze powrotu do domu, osób z którymi przebywa itp.,
– było ostrożne w zawieraniu nowych znajomości z przypadkowo napotkanymi osobami, odchodząc od stolika, przy którym siedziało, nie pozostawiało bez nadzoru napojów, które spożywało.
7. Jeżeli dziecko wyjeżdża na zimowisko, sprawdź czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zorganizowanego wypoczynku w oferowanym miejscu i czy zapewnia dzieciom opiekę medyczną.
8. Przypomnij dziecku o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. niepełnoletni do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek używania kasku ochronnego konstrukcyjnie przeznaczonego do jazdy na nartach czy snowboardzie.
9. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego (art. 60 ust. 2 pkt 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym) na drogach publicznych obowiązuje kategoryczny zakaz ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu. Zatem kulig za samochodem jest niedozwolony, a jego organizacja jest wykroczeniem.