Nagła zmiana sytuacji w Grecji. Polscy strażacy zostaną tam dłużej

Strażacy walczący z ogniem w Grecji, po zakończeniu działań, ponownie wezwani do pomocy. Akcja pomocy w Grecji rozpoczęła się 10 sierpnia w godzinach popołudniowych, kiedy to polscy strażacy dotarli do greckiej wyspy Evia. Bazę sił i środków z Polski utworzono w miejscowości Istieas.

Do akcji włączyło się 143 ratowników, 46 pojazdów specjalnych natomiast w skład modułu GFFFV Poznań i Wrocław weszły również siły i środki z woj.: mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego. Na miejscu strażacy przekonali się, do jak wielkich zniszczeń doszło: całe hektary spalonych lasów, upraw i często całe domy. Codziennie, po porannych odprawach, plutony udają się w wyznaczone miejsca do gaszenia ognia. Teren działania modułu Poznań to okolice miejscowości Gouves, natomiast modułu Wrocław to okolice miejscowości Ellinika. Strażacy w niedzielę (15.08) zakończyli działania gaśnicze w Grecji. W dniu dzisiejszym (16.08), wykonali jeszcze przejazdy patrolowe oraz udrażnianie dróg przejazdowych.

Po zakończeniu tych czynności polscy strażacy rozpoczęli przygotowania do drogi powrotnej, której termin ustalono na wtorek (17.08) w godzinach porannych. Dowództwo polskiej grupy bryg. Michał Langner oraz bryg. Tomasz Grelak spotkali się dziś w Ambasadzie RP w Atenach z ambasadorem Polski w Grecji oraz szefem krajowego centrum operacyjnego.

Podczas spotkania oficerowie PSP otrzymali podziękowania za udzielone wsparcie w walce z żywiołem ognia na wyspie Evia w okolicach m. Ellinika, Gouves i Agrivotano.

Jednak dziś, w godzinach popołudniowych sytuacja uległa zmianie. Wystąpiły nowe ogniska pożarowe. Strona grecka wystosowała ponowną prośbę o pomoc. W związku z tym, misja polskich strażaków została wydłużona. Strażacy wyruszają pod Ateny, gdzie będą walczyć z dwoma nowymi pożarami, które rozwijają się bardzo groźnie. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, żywioł nieprzewidywalny. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji.

Sprawdź także

Potrącenie nastoletniego rowerzysty na Surzyńskiego

W wyniku zdarzenia rowerzysta z obrażeniami trafił do szpitala. Zdarzenie miało miejsce dziś, ok. godz. …