24 listopada, 2024
Aktualności

Spis Powszechny 2021. Jak się spisać i co ujawnić?

W czwartek 1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy, a spisać należy się przez internet.

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań trwa od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy, a obowiązkową formą jest samospis przez internet. W wyjątkowych przypadkach możemy się spisać przez telefon, lub odwiedzi nas rachmistrz. Miejsca do dokonania spisu przygotowały też urzędy. Spisem objęci są wszyscy mieszkańcy Polski oraz stali mieszkańcy Polski tymczasowo mieszkający za granicą.

Co trzeba ujawnić?

Mimo, że spis jest obowiązkowy, to jednak nie trzeba ujawniać wszystkich informacji. W zależności od naszej sytuacji otrzymamy określoną liczbę pytań. Należy podać swoje dane osobowe. W pierwszej części otrzymamy pytania dotyczące naszego miejsca zamieszkania, m.in. czy to nasze stałe miejsce zamieszkania, kto jest właścicielem mieszkania/domu, ile znajduje się w nim pokoi, pojawi się też pytanie o źródło ogrzewania i domowników.

Następnie musimy przekazać dane dotyczące nas. Wykształcenie, obywatelstwo, narodowość, stan cywilny, zatrudnienie, wyznanie. Tutaj nie trzeba ujawniać wszystkich informacji, jeśli tego nie chcemy. Na przykład o wyznanie, stan zdrowia, czy stan cywilny.

Uwaga!

Strona internetowa spisu powszechnego działa na razie dość opornie. Warto więc odczekać trochę, by uniknąć problemów i długiego ładowania się strony. By zachęcić do spisania się przewidziano też loterię, w której pula nagród przekracza 2 miliony złotych.

Spisać się można na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.

Tekst: Piotr Pewiński/ekoscian.eu